עשי ואל תעשי – הדרך הבטוחה להריון בריא | חלק א'

אם גם את מוצאת את עצמך חסרת אונים לפעמים, לא יודעת מה לאכול ומפתחת רעב במהירות, סימן ששגרת ההריון שלך לא תקינה. שמירה על עצמך בזמן הריון היא חיונית לא רק עבור העובר אלא גם עבורך. הריון בריא לא מסתכם בפעילות גופנית מתונה ובאכילה בריאה ומגוונת. חייבת להתקיים רגישות גבוהה להרגלים טרם ההריון, לשים לב אליהם ולנסות להעלים את ההרגלים הרעים שפוגעים בתזונה המאוזנת. ניתן לאכול מכל סוגי המזון למעט הבודדים שחל עליהם איסור מפורש.

ד"ר הלל וקסלר, בעל נסיון רב ברפואת נשים מדגיש כי אין פתרונות קסם שמעלימים את הרעב או גומלים אותנו מהרגלים רעים. יש לחשוב על כל צעד וכל מאכל בזמן ההריון, לפחות בהתחלה עד שההרגלים הרעים יעלמו. יש להתייחס לנקודות במאמר הבא ברצינות רבה אך לזכור כל העת כי יש לבצע אותן בהתאם ליכולות הגוף, ולא בכפייה.

אל תעשי במהלך הריון

יש להתייחס לרעב בעירבון מוגבל ולא להפריז בכמויות האוכל. דוקטור הלל וקסלר.
יש להתייחס לרעב בעירבון מוגבל ולא להפריז בכמויות האוכל. דוקטור הלל וקסלר.
  • שכחי והמנעי מעישון וצריכת קפאין בכל תקופת ההריון. אין כמות בטוחה לשימוש בתקופת ההריון ולכן יש להמנע מכל שימוש, קטן ככל שיהיה. לגבי שימוש באלכוהול, הבעיה היחידה היא במינון. אפשר ואף מומלץ לשתות כוסית יין או וודקה פעם בכמה ימים, להפך, שתייה שכזו יכולה להוסיף למצב הרוח, רק להקפיד על מינון נכון ושגרתי.
  • יש להמנע ככל הניתן מכל מצב של סטרס ועומס יתר מנטאלי ופיזי. חוץ מהנזק הנפשי מדובר בגורם מדרבן לשימוש במתוקים כדרך לניחום עצמי.
  • למרות הרעב הפתאומי או הצפוי יש להתייחס אליו בעירבון מוגבל ולא להפריז בכמויות האוכל.
  • קיימת עלייה טבעית במשקל האישה ההרה במהלך תקופת ההריון. הקצב המומלץ הוא קילו בשליש הראשון ו-5 קילו בכל שליש נוסף (11 קילו). קיים עודף שומני של כ-2.5 קילו. שאר המשקל קשור להריון עצמו (העובר, מי שפיר, השלייה, אגירת נוזלים, עלייה בנפח השד, עלייה בנפח הרחם – 8.5 קילו). במהלך ההריון רצוי לא לבצע סטיות חריפות מהמהלך הרגיל של הגוף, לא רצוי לעלות או להוריד במשקל הגוף באופן חריג. שמירה על קצב העלייה תבוצע על ידי אכילה עם חשיבה מוקדמת של חישוב הצריכה היומית לבין ההפרשה הקלורית היומית. ככל שהפעילות הגופנית מתמתנת כך קיים צורך להתאמת כמות הקלוריות המסופקת לגוף. במילים אחרות, יצירת תפריט עם מאזן קלורי מאוזן ככל הניתן.
  • חשוב להימנע מכל המזונות שמכילים ליסטריה. במרבית המקרים תוקפת המחלה נשים במהלך השליש השלישי להריון, אך תיתכן הדבקה גם בתקופות אחרות בהריון. הדבקות עלולה לגרום להפלה, לידת עובר מת או מוות של היילוד לאחר הלידה. אישה הרה שלקתה בליסטריוזיס תסבול בדרך כלל מהרגשה כללית רעה, כאבי שרירים, חום ושלשול. למעשה, גם מאכלים סטנדרטיים עלולים להכיל ליסטריה, אם כי במוצרי חלב ממקור לא ידוע ובדגים ובשרים לא מבושלים מספיק הסבירות להימצאותם גבוהה במיוחד. יש להמנע גם ממאכלים מעושנים אלא אם כן בישלת אותם היטב טרם האכילה.

להמשך קריאה ומעבר לחלק ב' של הכתבה לחצו כאן.

הילל וקסלר

ד"ר הלל וקסלר, בי"ח לניאדו - אולטרסאונד, מעקב הריון, ניתוחים קיסריים, הריון בסיכון גבוה ועוד.

More Posts

Follow Me:
Google Plus

הילל וקסלר

ד"ר הלל וקסלר, בי"ח לניאדו - אולטרסאונד, מעקב הריון, ניתוחים קיסריים, הריון בסיכון גבוה ועוד.