ד"ר הלל וקסלר – מהן השיטות השונות להפסקת היריון בהתאם לגיל ההיריון?

במרבית המקרים היריון הוא מצב אליו מצפים זוגות, נשים וגברים רבים והוא מתנהל באופן תקין, אך לעיתים קיימים מצבים בהם ההיריון לא רצוי מסיבות שונות והאישה מעוניינת לעבור הפסקת הריון. במדינת ישראל הפסקת הריון נעשית על פי התוויה המצויה בתוך חוק ההפלות, אשר צופה מספר מצבים בהם החוק מתיר את הפסקת ההיריון.

מאת: ד"ר הלל וקסלר

pat138241מהם המצבים בהם החוק מתיר לבצע הפסקת היריון וכיצד מתנהלות הוועדות להפסקת היריון?

קיימים מספר מצבים בהם החוק מתיר הפסקת היריון:

1. מחלות אם אשר מחמירות בהיריון ומסכנות את חיי האם.
2. כאשר גיל היולדת מעל 35 והסיכון לליקויים עובריים עולה לכדי שכיחות המצדיקה הפסקת היריון.
3. מחלות עובריות אשר מצדיקות את הפסקת ההיריון מאשר לידת ילד בעל מום.
4. הריון פלילי – הריון אשר נעשה מחוץ למסגרת נישואין, כגון הריון של אישה נשואה שהרתה לא מבעלה.

imagerymajestic
וועדות להפסקת היריון

קיימות וועדות במסגרת בתי החולים אשר אמונות על אישור להפסקת הריון. נשים אשר אינן חפצות בהיריון או מצבן נמנה על אחת הסיבות הרשומות מעלה, הן מופנות אל הוועדה אשר מורכבת מרופא נשים, רופא פנימי ועובדת סוציאלית, השוקלים את חוקיות האישור להפסקת הריון ופועלים על פי החוק בלבד.

ד"ר הלל וקסלר מציין כי בעבר היה סעיף סוציאלי אשר קבע כי כל הנשים אשר לא חפצו להריון, בטענה של קשיים כלכליים להבאת ילד (משפחות מרובות ילדים במצוקה), היו יכולות לקבל אישור להפסקת היריון, אך סעיף זה בוטל עקב חבירה משותפת של המפלגות הדתיות והליכוד, אשר ביטלו את הסעיף.

עם זאת, חוק זכויות האדם וחירותו, חופש הפרט וחוק החולה הביאו לוועדה רוח גבית שמסייעת להם לעזור לכמה שיותר נשים, גם אם המצבים שבהם הן נתונות, לא מתאימות לחוק בצורה קלאסית. כמו כן, חשוב לציין שהיום הוועדות מאוד ליברליות ומשתדלות לרצות את האישה ולרוב הן זוכות ליחס חיובי ולאישור הוועדה.

מהן השיטות להפסקת הריון?

לאחר שהוועדה נותנת את האישור החוקי לעבור את סף הכניסה אל המערכות הציבוריות למען הפסקת ההיריון קיימות כמה שיטות עיקריות לעשות כן, התלויות בעיקר בגיל ההיריון.

השיטה המסורתית – גרידה

KEKO64
שיטות להפסקת היריון

השיטה המסורתית להפסקת היריון היא גרידה של תכולת הרחם, פעולה שנעשית בהרדמה כללית על ידי הרחבת צוואר הרחם, כניסה עם כף מגרדת, ושליפת כל תוכן חלל הרחם עד למצב בו הרחם ריק ונקי. פעולה זו נעשית בכל גיל הריון עד שבוע 18-19 (הפלות מאוחרות מתבצעות בכתלי בית החולים בלבד במחלקות המתמחות בכך).

השיטה התרופתית

ככל שההיריון צעיר יותר (עד שבוע 6) ניתן לטפל בהפסקת ההיריון באמצעות טיפול תרופתי, בשתי תרופות עיקריות הקשורות לפרוסגלנדינים, נוגדי פרוגסטרון. תרופות אלו ניתנות בכתלי בית החולים בלבד מחמת הסיכונים הרבים הטמונים בהם (דימומים רבים מאוד). המטופלת מקבלת סדרת כדורים ועוברת תהליך של הפלה טבעית, בו ההיריון מתנתק מדפנות הרחם ונפלט כבהפלה טבעית, כאשר התקווה היא שההפלה תהיה מושלמת. ככל שאינה מושלמת, קיים צורך לבצע גרידה דחופה להפסקת הדימום מסיבי.

הפסקת הריון מתקדם (לידה)

שיטה נוספת היא הפסקת הריון מתקדם מהשבוע 20 ואילך. על פי חוק, עובר אשר טרם יצא אל העולם הוא חסר כשרות משפטית ועל כן ניתן להפסיק את ההיריון עד שלב הלידה, כמובן מסיבות המצדיקות תהליך קשה כל כך. מקרים אלה יהיו בדרך כלל עקב מומי עובר המתגלים בשלב מאוחר של ההיריון.

ד"ר הלל וקסלר מספר כי לא מזמן היה מקרה במרפאתו של גברת אשר עברה ניקור למי שפיר וסקירות מערכות שהראו תקינות, אולם בבדיקת שקיפות עורפית נראתה סטייה ניכרת המצביעה על חריגות. הגברת עברה ייעוצים של מיטב המומחים בישראל לאולטראסאונד וגנטיקה ולבסוף נשלחה בחודש ה-8, בשבוע ה-32 להריונה לוועדה להפסקת הריון.

הוועדה שקלה את כל הנתונים שהוגשו והחליטה להמשיך את ההיריון. כתוצאה מכך נולדה ילדה אשר על פניו נראתה תקינה, אולם, כחמישה חודשים לאחר הלידה, הסתבר כי היא לוקה בסינדרום קשה של שינויים גנטיים המביא לסטייה התפתחותית ניכרת מהנורמה, בעיה מוטורית ורגשית קשה ותוחלת חיים מקוצרת.

ד"ר הלל וקסלר הוא בעל מרפאה למעקבי הריון, מיילד ומנתח בחדר הלידה של בית החולים לניאדו ובעל ניסיון רב ברפואת נשים.

הילל וקסלר

ד"ר הלל וקסלר, בי"ח לניאדו - אולטרסאונד, מעקב הריון, ניתוחים קיסריים, הריון בסיכון גבוה ועוד.

More Posts

Follow Me:
Google Plus

הילל וקסלר

ד"ר הלל וקסלר, בי"ח לניאדו - אולטרסאונד, מעקב הריון, ניתוחים קיסריים, הריון בסיכון גבוה ועוד.