כל מה שרצית לדעת על אמצעי מניעה מכניים – הלל וקסלר

בתחום אמצעי המניעה המכניים, ההתקן התוך רחמי נחשב לאחד המרכזיים בהם. בימי קדם הבדואים היו מכניסים חלוקי נחל לרחמן של הנאקות, בכדי למנוע את כניסתן להריון במסעות הארוכים במדבר. חכם בשם גרפנברג חיקה את התהליך והחדיר לרחמן של הנשים קפיץ שנראה כקפיץ של דלת, אשר אותו הפך לצורת חישוק כטבעת. כמובן שמדובר על החדרה של אמצעי סטרילי שימנע זיהום אך הניסוי הצליח והנשים לא נכנסו להריון.

מאת: ד"ר הלל וקסלר

הלל וקסלר - התקן תוך רחמי
ומירנה – התקן תוך רחמי

לפני כ-40 שנה חברות תרופות המציאו את ההתקנים המסחריים הראשוניים אשר היו עשויים מפוליאתילן, והתווסף להם מוליך להחדרה לתוך הרחם. התקנים גדולים אלו, יכולו להישאר ברחם שנים ארוכות ומנעו את ההיריון.

כיצד מונע ההתקן את הכניסה להריון?

עצם הימצאות ההתקן בתוך הרחם גורם ל-4 מצבים שמסייעים למניעת הכניסה להיריון:

א. עצם ההימצאות מונעת מעבר זרעים תקין לחצוצרות ומשם לביצית.

ב. עצם ההימצאות גורמת לסביבה עוינת להשרשת הריון ברחם.

ג. התקנים עם נחושת יוצרים סביבה עוינת לזרעים.

ד. התקנים עם פרוגסטרון גורמים לרירית עוינת להריון.

שיפורים שחלו בהתקנים התוך רחמיים 
מאז ההתקנים הראשונים חלפו הרבה מאוד שנים והחוקרים מזערו את ההתקנים והוסיפו להם נחושת, אשר גורמת לכדוריות הלבנות ליצור סביבה של תאים זוללי תאים. תאים אלו יוצרים רקמה דלקתית שקיימת גם בתהליך יצירת צלקות. חשוב לציין כי בהתקנים הגדולים היו הרבה אירועים של דימומים וכאבים.

ההתקנים המודרניים ניסו לפתח צורות משונות של התקנים, cooper T הוא התקן בצורת האות T שמכיל נחושת והוא ההתקן האידאלי. בשנים האחרונות (כ-15) הוצע התקן מירנה, המכיל ומשחרר פרוגסטרון באופן איטי ל-5 שנים ויוצר סביבה עוינת להשרשת הריון.

סוג ההתקן נקבע על פי הווסת של האישה. ככל שאין שום בעיה בווסת (3-4 ימים, כמות שגרתית) ניתן להשתמש במכיל נחושת. משום שההתקן גורם לדימום ארוך יותר, לנשים עם בעיות של ווסת על כל צורותיו יהיה מומלץ להשתמש  במירנה, אשר מגמד את כמות הווסת לגמרי, ומשחרר מהבעיות.

ניתוח לקשירת חצוצרות

אמצעי מניעה מכני אחר הוא אמצעי ניתוחי של קשירת החצוצרות שמתבצע בעיקר לאחר לידה, כאשר הרחם והחצוצרות קרובים לבטן. הניתוח קל לביצוע ומתאים נשים ולדניות: נשים מרובות ילדים אשר תכנית ההולדה הסתיימה עבורן.

אמצעי מניעה לגבר

הרעיון מאחורי אמצעי המניעה לגבר הם שימת חוצץ בין הזרעים לפתח החיצון של צוואר הרחם (הקונדום לגבר והקונדום לאישה).ידוע על אמצעי נוסף לגבר, הכרוך בכריתה של צינור חבל הזרע, היוצא מהאשך לכיוון בלוטת הערמונית ובעיקרון זו פרוצדורה בלתי הפיכה (ניתן באמצעות כירורגיה מיקרוסקופית לנסות להשיב את המצב לקדמותו אך שיעורי ההצלחה נמוכים מידי ועל כן ,השימוש בשיטה הוא רק בעבור גבר אשר סיים את ההולדה בחייו).

ד"ר הלל וקסלר, בי"ח לניאדו – אולטרסאונד, מעקב הריון, ניתוחים קיסריים, הריון בסיכון גבוה ועוד.

הילל וקסלר

ד"ר הלל וקסלר, בי"ח לניאדו - אולטרסאונד, מעקב הריון, ניתוחים קיסריים, הריון בסיכון גבוה ועוד.

More Posts

Follow Me:
Google Plus

הילל וקסלר

ד"ר הלל וקסלר, בי"ח לניאדו - אולטרסאונד, מעקב הריון, ניתוחים קיסריים, הריון בסיכון גבוה ועוד.